Imprezy integracyjne dla pracowników zyskują na popularności. Dzięki organizacji takich spotkań pracownicy mają okazje zacieśnić więzi między sobą. Bardzo często uczestnikami takich spotkań są członkowie rodzin pracowników. Wśród pracodawców pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące odliczenia podatku VATu czy też powstanie przychodu ze stosunku pracy dla pracowników, którzy w takiej imprezie biorą udział.
Odliczanie VAT i podatku dochodowego
Pracodawca może odliczyć podatek VAT przy zakupie towarów i usług, które zostały wykorzystane do organizacji imprezy integracyjnej. Głównym warunkiem do odliczenia VAT-u jest istniejący związek pomiędzy wydatkami, a prowadzoną przez pracodawcę działalnością objętą tym podatkiem.
Udział pracowników w imprezie integracyjnej pomaga w budowaniu relacji zespołowych, co wpływa na ich większą efektywność, a co za tym idzie, może przyczynić się do wzrostu obrotów firmy i jej sprzedaży. Taki związek powoduje, iż pracodawca może odliczyć VAT od wydatków poniesionych na organizację imprezy integracyjnej dla pracowników. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w przedsięwzięciu biorą udział członkowie rodzin pracowników lub pozostałe osoby towarzyszące. Organy podatkowe odmawiają prawa do odliczenia podatku VAT, gdyż poniesione wydatki nie są powiązane z prowadzoną przez pracodawcę działalnością. Aby uzyskać wsparcie w zarządzaniu rozliczeniami, zachęcamy do zapoznania się z naszymi usługami księgowymi.
Sytuacja wygląda inaczej przy rozpatrywaniu kwestii podatku dochodowego. Wydatki poniesione na organizację imprezy integracyjnej kwalifikują się do zaliczenia ich jako koszt uzyskania przychodu. Pracodawcy mogą zaliczyć do kosztów wydatki, nawet jeśli w tego rodzaju imprezie biorą udział członkowie rodzin pracowników lub pozostałe osoby towarzyszące. Jeśli w imprezie biorą udział kontrahenci B2B, to części wydatków dotyczących nich nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
Przychód ze stosunku pracy
Przychodem pracownika, który wynika ze stosunku pracy jest wynagrodzenie, ale także nieodpłatne świadczenia otrzymane od pracodawcy. Trybunał Konstytucyjny zalicza do nieodpłatnych świadczeń uzyskiwanych od pracodawcy, te które spełniają konkretne warunki:
- zostały udzielone za zgodą pracownika, a on mógł z nich dobrowolnie skorzystać,
- przyniosły pracownikowi korzyść, zwiększając jego aktywa lub unikając kosztów, które musiałby sam ponieść
- korzyść ta jest określona i przypisana konkretnemu pracownikowi i nie jest dostępna dla wszystkich.
Pracownik dobrowolnie bierze udział w imprezie integracyjnej, tym samym spełniając pierwszy warunek. Pracownik nie odnosi jednak korzyści majątkowych z bycia uczestnikiem imprezy, ponadto jego udział w imprezie leży w kwestii pracodawcy. Interpretacja organu podatkowego wskazuje, iż w takiej sytuacji po stronie pracownika nie powstaje przychód ze stosunku pracy. Aby sprawnie zarządzać wszystkimi kwestiami związanymi z wynagrodzeniami dla pracowników, skorzystaj z naszych usług kadrowo-płacowych.
Tekst oparty na podstawie: Monitor Księgowego 5/23