IP Box jest preferencją podatkową obowiązującą od 1 stycznia 2019 roku. Spowodowała zmiany w branży nowych technologii oraz wśród twórców innowacyjnych rozwiązań.
IP Box działa wspólnie z ulgą badawczo-rozwojową (Ulga B+R). Ulga B+R uwzględnia koszty prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. IP Box to ulga przychodowa i odnosi się do dochodów z praw własności intelektualnej.
Można korzystać zarówno z ulgi B+R jaki ulgi IP Box, ale nie można ich łączyć w odniesieniu do tego samego dochodu. Dopuszczalne jest:
- stosowanie ulgi B+R lub,
- stosowanie tylko 5% stawki opodatkowania na zasadzie IP Box lub,
- stosowanie ulgi B+R jak i preferencji IP Box, nie łącząc ich w ramach jednego roku.
Jak skorzystać z IP Box?
Warunki które należy spełnić, aby skorzystać z IP Box:
- Prowadzenie działalności gospodarczej i rozliczanie się na zasadach ogólnych lub liniowo,
- Tworzenie lub ulepszanie własności intelektualnej (Intellectual Property),
- IP powinno być objęta prawem ochronnym lub patentem. Prawo ochronne takie jak prawo autorskie do programu komputerowego jest przyznawane na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i o prawach pokrewnych. Warunkiem do przyznania prawnej ochrony do tworzonego programu komputerowego jest sytuacja, w której stworzony program jest przykładem twórczej działalności o charakterze indywidualnym. W przypadku ograniczonej swobody twórczej lub jej braku, nie ma mowy o uldze IP Box.
- Otrzymywanie przychodów ze sprzedaży lub dzierżawy, a więc komercjalizacji IP – warunkiem do tego jest posiadanie umowy z kontrahentem, dla którego usługi są świadczone (umowa ma przenosić prawa autorskie do programu na nabywcę),
- Prowadzenie odrębnej ewidencji, a także złożenie zeznania podatkowego z załącznikiem IP/BOX.
Możliwość skorzystania z 5% stawki podatku w kontekście uzyskiwanych dochodów z praw własności intelektualnej posiada:
- Programsta IT
- Programista maszyn,
- Scrum Master
- Tester automatyzujący,
- Twórca aplikacji,
- Programista baz danych,
- Twórca gier,
- Architekt oprogramowania,
- UX designer,
- DevOps.
Proces wdrażania IP Box
Pierwszym procesem wdrażania IP Box jest złożenie wniosku o interpretację indywidualną w Krajowej Instytucji Skarbowej. Dzięki takiej interpretacji przedsiębiorca będzie wiedział o zastosowanym przepisie w danej sytuacji oraz gwarantuje, że nie przewiduje się dla niego negatywnych konsekwencji podatkowych. Następnie, po uzyskaniu interpretacji indywidualnej sporządza się umowę sprzedaży praw autorskich.
Kolejnym etapem jest sprecyzowanie wysokości dochodu z IP, podatnik uzyskał z każdego z posiadanych kwalifikowanych praw oraz obliczenie dochodu z tych praw. Dochód z praw własności intelektualnej jest iloczynem dochodu z praw oraz wskaźnika Nexus.
Wskaźnik Nexus wskazuje wartość kwalifikowanych kosztów. Dla poszczególnych kwalifikowanych IP wartość jest ustalana indywidualnie. Gdy podatnik prowadzi działalność, która jest związana z więcej niż jednym kwalifikowanym IP, wyliczenia dotyczące każdego z nich powinny zostać wykonane.
Od tych przedsiębiorców, którzy prowadzą księgę przychodów i rozchodów i opodatkowują dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej 5% stawką, ustawa PIT wymaga sporządzenia ewidencji, w której:
- wydzielone jest każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej,
- określane są przychody, koszty ich uzyskania oraz dochód przypisane do każdego kwalifikowango prawa własności intelektualnej,
- wydzielane są koszty związane bezpośrednio z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, opisanych w art.30ca ust.4 ustawy o PDOF, w odniesieniu do każdego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, w sposób umożliwiający określenie kwalifikowanego dochodu,
- zapisy są prowadzone w taki sposób, który pozwala na ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej,
- zapisy są prowadzone w taki sposób, który pozwala na ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w zakresie danej usługi lub produktu, gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w usługach lub produktach.
Nie istnieje ustalony wzór wniosku, który dotyczy sporządzania ewidencji IP. Poprzez ustawę określone są tylko wymagania, które muszą zostać spełnione, aby korzystać z preferencyjnej stawki podatkowej. To preferencyjne opodatkowanie ma zastosowanie w rozliczeniu rocznym, a więc w trakcie roku podatnik wpłaca zaliczki na podatek dochodowy obliczany zgodnie z obraną formą opodatkowania. Przy rozliczeniu rocznym stawka preferencyjna jest uzgadniania, a nadpłacony podatek jest zwracany.
Ulga IP Box może być skomplikowanym tematem, dlatego warto skorzystać z porad specjalistów. Nasze biuro prowadzi księgowość IP Box wspierając przedsiębiorców opodatkowujących dochody uzyskane z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Skontaktuj się z nami i dowiedz się jak możemy Ci pomóc!
Tekst oparty na podstawie: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-ulga-ip-box-na-jakich-zasadach-jest-przyznawana; https://www.podatki.gov.pl/wyjasnienia/polski-lad-ulga-ip-box/