Księgowość dla jednoosobowej działalności gospodarczej
Spis treści:
- Na czym polega uproszczona księgowość?
- Zaawansowana obsługa księgowa dostosowana do Twoich potrzeb
- Skup się na rozwoju, my zajmiemy się resztą
- Uproszczona księgowość – kto może skorzystać z tej formy prowadzenia księgowości?
- Forma prawna prowadzenia biznesu
- Przychody nie przekraczają określonego limitu
- Czym różni się księgowość uproszczona od pełnej księgowości?
- Easybooks – księgowość dla firm
Uproszczona księgowość, to klucz do spokoju finansowego Twojego biznesu. Niezależnie od tego, czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, czy zarządzasz małą firmą, odpowiednie zarządzanie finansami jest podstawą sukcesu i zysków.
Nasza oferta, skoncentrowana na profesjonalnym prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów naszych klientów, którzy mogą korzystać z zasad uproszczonej księgowości. Nasze usługi zostały stworzone z myślą o przedsiębiorcach, którzy w swoim księgowym chcą mieć partnera biznesowego, wspierającego ich w osiąganiu sukcesów i rozwijaniu firmy. Sprawdź, jak możemy Ci pomóc.
Na czym polega uproszczona księgowość?
Uproszczona księgowość to forma prowadzenia księgowości i rozliczeń finansowych, która jest bardziej przejrzysta i mniej skomplikowana, niż tradycyjna księgowość. Jest często dedykowana małym przedsiębiorstwom, jednoosobowym działalnościom gospodarczym oraz firmom o niewielkim obrocie finansowym. Główną cechą uproszczonej księgowości jest mniejsza liczba formalności, mniejszy zakres dokumentacji oraz ograniczenie biurokracji. Dla wielu przedsiębiorców jest to atrakcyjna opcja ze względu na jej prostotę i niższe koszty obsługi.
Celem uproszczonej księgowości jest ułatwienie prowadzenia biznesu poprzez zmniejszenie obciążeń związanych z księgowością, podatkami oraz sprawozdawczością finansową. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą skoncentrować się na rozwoju swojej działalności, oszczędzając czas oraz zasoby, które inaczej byłyby przeznaczone na skomplikowane procedury księgowe. Uproszczona księgowość może być zarządzana samodzielnie przez przedsiębiorcę lub powierzona profesjonalnemu biuru księgowemu, które specjalizuje się w tej dziedzinie.
Zaawansowana obsługa księgowa dostosowana do Twoich potrzeb
Chociaż uproszczona księgowość faktycznie jest mniej wymagająca, niż prowadzenie np. pełnych ksiąg rachunkowych, to jednak nie jest ona tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Do prawidłowego prowadzenia księgowości uproszczonej i tak potrzebna jest wiedza księgowa, której nie posiada większość przedsiębiorców.
W Easybooks wiemy, że dbanie o finanse może być skomplikowane i czasochłonne, dlatego oferujemy usługi, które pozwolą Ci skupić się na rozwoju własnego przedsiębiorstwa, bez obaw o jego księgowość.
Nasze usługi, to nie tylko rozliczenia podatkowe. To kompleksowa obsługa księgowa, która obejmuje zarówno jednoosobową działalność gospodarczą, jak i małe firmy. Niezależnie od skali działalności, nasz zespół dołoży wszelkich starań, aby zapewnić Ci rzetelność i profesjonalizm w obszarze księgowości.
Skup się na rozwoju, my zajmiemy się resztą
Rozpoczęcie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej to duże wyzwanie. Pozyskiwanie nowych klientów i rozwój biznesu jest bardzo absorbujący, dlatego oddaj prowadzenie księgowości profesjonalistom! Dzięki współpracy z Easybooks będziesz mógł skupić się na najważniejszym — rozwijaniu swojego biznesu. Skomplikowane procedury finansowe i niezrozumiałe kruczki ustawowe nie powinny zajmować Twojej głowy.
Uproszczona księgowość – kto może skorzystać z tej formy prowadzenia księgowości?
W Polsce, prowadzenie uproszczonej księgowości, jest dostępne przede wszystkim dla małych przedsiębiorców oraz jednoosobowych działalności gospodarczych, którzy spełniają pewne kryteria. Oto główne warunki, które muszą być spełnione, aby móc korzystać z uproszczonej księgowości:
Forma prawna prowadzenia biznesu
Księgowość uproszczoną mogą prowadzić osoby fizyczne, a także prawie wszystkie spółki osób fizycznych, czyli spółki cywilne, jawne i partnerskie. Z tego rozwiązania niestety nie mogą skorzystać spółki komandytowe oraz spółki prawa handlowego.
Przychody nie przekraczają określonego limitu
Prowadzący działalność gospodarczą lub spółkę cywilną, który chce prowadzić ewidencję w sposób uproszczony, nie może przekroczyć określonego limitu rocznych przychodów. Limit wynosi 2 mln Euro.
Należy również pamiętać, że osoba, która spełnia powyższe warunki i chce prowadzić uproszczoną ewidencję, musi złożyć stosowne zgłoszenie do właściwego urzędu skarbowego, a przepisy podatkowe i warunki prowadzenia uproszczonej księgowości mogą się zmieniać. Aby zminimalizować konieczność odwiedzania urzędów i błędów w księgowości, warto korzystać ze wsparcia profesjonalisty — doświadczonego księgowego z Easybooks.
Czym różni się księgowość uproszczona od pełnej księgowości?
Tak, jak zostało to wcześniej wspomniane, księgowość uproszczona, jest dostępna dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz niektórych innych podmiotów, których roczne przychody nie przekraczają 2 milionów euro. Księgowość uproszczona charakteryzuje się prostszą formą ewidencji operacji gospodarczych i podatków.
Przedsiębiorcy prowadzący uproszczoną księgowość mogą wybierać spośród dwóch dostępnych form ewidencji: książki przychodów i rozchodów lub księgowości ryczałtowej. Jest to bardziej przystępna i kosztowo efektywna forma księgowości, ale nie jest to forma ewidencji dostępna dla każdego przedsiębiorcy.
Z kolei pełna księgowość, jest obowiązkowa dla wszystkich spółek handlowych, takich jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.), spółka akcyjna (S.A.) oraz innych firm, których roczne przychody ze sprzedaży przekraczają 2 miliony euro. Warto wiedzieć, że na pełną księgowość można się także zdecydować dobrowolnie, nawet jeśli nie jest się do tego zobowiązanym prawnie.
Ta forma księgowości wymaga prowadzenia pełnej dokumentacji finansowej, w tym rejestrowania wszystkich operacji gospodarczych; tj. przychodów, kosztów oraz wpływów i wypływów z rachunków bankowych. Przedsiębiorcy są zobligowani także do sporządzania rocznych sprawozdań finansowych, w tym bilansu i rachuneku zysków i strat. Jest to bardziej rozbudowana i zaawansowana forma księgowości, która umożliwia dokładną analizę sytuacji finansowej firmy, ale jest bardziej skomplikowana i kosztowna w prowadzeniu.
Wybór między księgowością uproszczoną, a pełną zależy od rodzaju działalności, rocznych przychodów oraz preferencji przedsiębiorcy. Księgowość uproszczona jest bardziej odpowiednia dla mniejszych firm, które prowadzą prostą działalność, podczas gdy księgowość pełna jest niezbędna dla większych i bardziej złożonych przedsiębiorstw. Warto skonsultować się z księgowym lub doradcą podatkowym, aby wybrać odpowiednią formę księgowości zgodnie z potrzebami i obowiązującymi przepisami.
Easybooks – księgowość dla firm
Rozpoczęcie i prowadzenie firmy nie musi być stresujące. Wystarczy mieć księgowego, który skrupulatnie dba o Twoje finanse. Skorzystaj z naszej usługi i przekonaj się, jak możemy pomóc Ci osiągnąć sukces w biznesie.
Jeśli szukasz biura rachunkowego, któremu będziesz mógł zaufać, to koniecznie umów się na konsultację z naszym doradcą! Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej o naszej ofercie i rozpocząć współpracę, która przyniesie korzyści Twojej firmie. Zadbaj o swoją księgowość z Easybooks!
Sprawdź najlepsze biuro rachunkowe w Krakowie!