Oprócz szkoleń, karnetów sportowych czy kursów językowych pracodawcy coraz częściej decydują się oferować inne benefity pracownicze. Jednym z nich jest urlop menstruacyjny dla pracownic. Pracodawcy motywują tę decyzję chęcią wsparcia kobiet, które doświadczają bolesnych i dolegliwych objawów menstruacyjnych.
Z badania przeprowadzonego przez Kulczyk Foundation wynika, iż:
- aż 80% badanych kobiet boryka się z uciążliwymi dolegliwościami i bólem w trakcie okresu, co znacznie utrudnia im pracę,
- tylko 14% kobiet bierze wolne, co jest spowodowane wstydem lub zakłopotaniem.
Menopauza też może przysporzyć wiele problemów. Na podstawie wyników badań można stwierdzić, że:
- aż 56% badanych kobiet wyznało, iż pracodawca nie dowiedziałby się o ich menopauzie,
- co druga badana kobieta nie poinformowałaby pracodawczyni lub szefowej o swojej menopauzie.
Urlop menstruacyjny na świecie
Hiszpania jako pierwszy kraj w Europie wprowadziła urlop menstruacyjny w lutym 2023 roku. Dla kobiet zmagających się z bolesnymi miesiączkami ustawa przewiduje trzy dni wolnego, a w wyjątkowych przypadkach nawet pięć dni wolnego. Warunkiem do otrzymania wolnego jest uzyskanie zaświadczenie od lekarza, które potwierdzi bolesne miesiączki. Koszt urlopu menstruacyjnego jest pokrywany z systemu ubezpieczeń publicznych.
Urlop menstruacyjny funkcjonuje również w innych krajach w Europie. We Włoszech przepisy pozwalają kobietom na skorzystanie z urlopu zdrowotnego, lecz musi to być poparte przez zaświadczenie lekarskie. We Francji kobietom przysługują wolne dni z powodu bolesnych miesiączek, ale podobnie jak we Włoszech muszą posiadać zaświadczenie lekarskie. Portugalskie przepisy określają, w jaki sposób kobieta może pracować w czasie okresu i pozwala im na dostosowanie warunków własnej pracy. W Wielkiej Brytanii kobietom przysługują trzy dni wolnego na podstawie zwolnienia lekarskiego, lecz nie jest to zagwarantowane ustawowo. W Szwecji funkcjonują przepisy dotyczące niepełnosprawności czy chorób, które mogą być wykorzystane do uzyskania zwolnienia lekarskiego.
W Azji urlop menstruacyjny funkcjonuje od wielu lat. Japonia wprowadziła urlop menstruacyjny już w 1947 roku, a Indonezja w 1948 roku. Korea Południowa i Tajwan, a także pewne prowincje Chin w XXI wieku podążyły.
Urlop menstruacyjny w Polsce
Wiele polskich firm decyduje się, by zagwarantować swoim pracownicom komfortowe przejście bolesnych miesiączek w postaci jednego lub kilku dni wolnego w miesiącu. Prekursorami takich działań są CD Projekt Red, polska firma zajmująca się produkcją gier komputerowych. Inne firmy takie jak warszawska marka streetwearowa PLNY LALA czy agencja marketingowa More Bananas również wprowadziły urlopy menstruacyjne dla swoich pracownic.
Zanim firmy wprowadzą urlopy menstruacyjne, będą musiały dokonać starannych wyliczeń oraz zdecydować, w jaki sposób wdrożyć urlop menstruacyjny w kulturę organizacyjną danego przedsiębiorstwa. Obecnie, nie ma takiego przepisu w Kodeksie Pracy, który dotyczy urlopu menstruacyjnego. Dla kobiet, które zmagają się z bólami okresowymi, przewiduje się urlop na żądanie lub zwolnienie lekarskie. Wiele firm oferuje również możliwość pracy zdalnej, która znacznie poprawia komfort pracy.
Tekst oparty na podstawie: https://workafford.pl/urlop-menstruacyjny-czy-i-na-jakich-zasadach-obowiazuje-w-polsce-i-innych-krajach/; https://kadry.infor.pl/urlopy/6352715,urlop-menstruacyjny-i-wsparcie-dla-pracownic-w-okresie-menopauzy.html